Nawigacja

Okolica

Ruiny kościoła w Trzęsaczu

Trzęsacz to miejscowość, w której "morze porywa kościół" . Tutaj na wysokim, klifowym brzegu wznosi się ostatnia, jeszcze nie pochłonięta przez morze ściana gotyckiego kościoła. Świątynia wzniesiona w XIV / XV w.znajdowała się wtedy w środku wsi, podobno 2 km od brzegu morza; stare źródła podają, iż do parafii trzęsackiej należała wioska, której mapy obecnie nie wykazują, ponieważ była położona na północ od Trzęsacza, tam gdzie obecnie jest morze. Podmywany systematycznie klif zbliżył się do świątyni. W 1811 r. zaprzestano chowania zmarłych na cmentarzu przykościelnym, a w 1874 r. odprawiono w kościele ostatnie nabożeństwo i jego wyposażenie przewieziono do katedry w Kamieniu Pomorskim. W 1901 r. runęła domorza pierwsza ściana kościoła.

Do naszych czasów pozostały już tylko fragmenty ściany południowej. Rejon ruin świątyni jest przez geologów uznawany za swego rodzaju rezerwat, który dokumentuje potęgę morza oraz potwierdza naocznie fakt cofania się południowego brzegu Bałtyku w tym właśnie rejonie.Najbardziej popularna miejscowość nie tylko w Gminie, ale również na całym polskim brzegu Bałtyku. Na mapach jest ledwie kropką, bo mieszka tu raptem 100 osób, ale latem - trudno znaleźć miejsce na parkingu. Wczasowiczów i turystów przyciąga niezwykły zabytek stojący dosłownie na krawędzi wysokiego brzegu. To fragment ostatniej ściany kościoła, który został wybudowany w średniowieczu. Badacze przeszłości nie mają pewności co do daty budowy najpierw kościoła drewnianego (XII wiek), a następnie świątyni murowanej (XIV wiek). Najstarsza wzmianka o trzęsackim kościele pochodzi z 1313 roku.

 

 

Kolej Wąskotorowa

Jedną z atrakcji wybrzeża rewalskiego była, jest i będzie kolejka wąskotorowa. A niewiele brakowało, by ciuchcia zniknęła na zawsze. PKP stwierdziły, że eksploatacja nadmorskiej linii jest nieopłacalna i zwyczajnie ją zamknęły. Tylko dzięki uporowi władz gminy Rewal, które przejęły ciuchcię od PKP, zabytkowy parowóz znów będzie jezdzić między Pogorzelicą a Trzęsaczem. Gdyby nie doszło do porozumienia pomiędzy gminą a koleją, zabytkowa ciuchcia jezdziłaby dziś w... Afryce.

Więcej informacji

Rozkład jazdy

Ceny przejazdów

 

Latarnia Morska 

Została zbudowana ponad 130 lat temu, jest więc zabytkiem architektury. Po raz pierwszy światło zapalono w niej w 1866 roku, używając do tego celu lampę olejową z czterema knotami.

Latarnia ma 45 m wysokości. Jej światło można dostrzec z odległości 20 mil morskich (ponad 36 kilometrów). Źródłem światła jest specjalna żarówka 1000 W, której moc dwudziestokrotnie wzmacnia specjalny system pryzmatów.

 

Inne polecane miejsca w promieniu 50 km

Muzeum Rybołówstwa Morskiego , Al. Bursztynowa 28, 72-350 Niechorze, tel (+91) 38 63 250 www.muzeum.rewal.pl

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - Stała Wystawa Pomorskich Kolei Wąskotorowych w Gryficach 
ul. Błonie 2, 72-300 Gryfice tel. (+91) 38 45 596 
Czynne codziennie od 8.00 - 16.00 
Bilet normalny 3zł, ulgowy 2zł 

Muzeum Przyrodnicze w Międzyzdrojach, Rezerwat Żubrów - Woliński Park Narodowy 
ul. Niepodległości 3, 72-500 Międzyzdroje 
Czynne codziennie (oprócz poniedziałku) 10.00-18.00 
Bilet normalny 3 zł, ulgowy 2 zł 

Muzeum Oręża Polskiego - Kołobrzeg 
Dzieje Oręża Polskiego ul. Emilii Gierczak 5, tel. (94)352 52 53
Czynna codziennie (oprócz środy)w godzinach od 9.30 - 17.00,
Część plenerowa (sprzęt ciężki) czynna w środę od 12.00 -18.00. 

Dzieje Kołobrzegu - zbiory metrologiczne ul. Armii Krajowej 13 
Czynna środa, piątek, sobota, niedziela od 9.00-15.00, czwartek od 11.00-18.00. 
Ceny biletów: normalny 6 zł, ulgowy 3 zł. 

Katedra - Kamień Pomorski 
Katedra pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela jest najważniejszym obiektem do obejrzenia. Znajdują się tutaj słynne barokowe organy. Po powojennej odbudowie instrument uważany jest za jeden z najlepszych w Polsce. Od początku lat 60, organizowany jest tutaj Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Fotografie: